INNER STRENGTH. THE WOMEN OF POLAND AND JAPAN

Czy Polki i Japonki są do siebie podobne? Jak postrzegają siebie? Jakie jest ich codzienne życie – praca, rodzina i rozrywki? Jak zmienia się ich rola we współczesnym świecie, i na czym polega „wewnętrzna siła”, która pomaga im budować społeczną pozycję?
Na te pytania spróbowały odpowiedzieć polskie i japońskie ilustratorki w ramachprojektu, „Inner strength. The women of Poland and Japan”.

Do udziału w projekcie zaproszone zostały artystki z Polski i Japonii. Każda z nich przedstawia swoją definicję wewnętrznej siły. Odległe części świata, dwa różne kraje, cywilizacja wschodu i zachodu. Jak postrzegają same siebie, w jakie schematy się wpisują, od jakich chcą uciec. Na ile się różnią i co łączy kobiety z tych dwóch odległych miejsc?

Odsłaniając świat tradycji, wierzeń, przesądów, trudów życia codziennego czy pracy, pokazują jak działają, i co je motywuje. Poruszając problemy jakich doświadczają, obalają stereotypy i przypisane im społeczne role. Jednocześnie czerpią z mądrości pokoleń oraz wzajemnego wsparcia. Przez ich postawę przebija głęboka troska o innych oraz niezgoda na niesprawiedliwość, czy nierówne traktowanie.

„Na przestrzeni wieków kobiety niejednokrotnie musiały sięgąć do jej pokładów w walce o równe traktowanie. Dlatego patrząc na przedstawione na wystawie prace, nasuwa się marzenie o świecie pełnym wrażliwości, intuicji, piękna i determinacji, w którym wewnętrzna siła wykorzystywana jest do kreacji i rozwoju” – mówi Ewelina Skowrońska, ilustratorka i jednak z kuratorek wystawy.

Kuratorkami wystawy „Inner strength. The women of Poland and Japan” są Monika Brauntsch z Fundacji the Spirit of Poland oraz mieszkająca w Tokio polska ilustratorka, Ewelina Skowrońska.
W wystawie biorą udział ilustratorski z Polski: Basia Grzybowska Flores, Magda Pilaczyńska, Patrycja Podkościelny, Ewelina Skowrońska i Daria Solak. Japonię reprezentują Aona Hayashi, Hitomi Itoh, Aki Ishibashi, Noriyo Shida oraz Kolektyw MeMe (Hisae Maeda, Izumi Showkawa i Chika Higashi).

Koncepcja kuratorska: Monika Brauntsch, Ewelina Skowrońska
Organizator: Fundacja The Spirit of Poland
Produkcja: Monika Brauntsch, Ewelina Skowrońska
Identyfikacja wizualna: Daichi Aijima
Projekt wystawy: Studio Talk
Zdjęcia: Yulia Skogoreva (Spiral Gallery, Tsutaya Daikanyama)

Wystawa „Inner strength. The women of Poland and Japan” powstała przy współpracy Instytutu Adama Mickiewicza / Programu Kulturalne Pomosty, w ramach projektu POLSKA DESIGN

07-09.2021 – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków, Polska we współpracy z Muzeum oraz Japan World Exposition Commemorative Fund (JEC Fund Grant) of the Kansai Osaka 21st Century Association
Kompleksowa


12.2019 – Tsutaya Daikanyama, Tokyo, Japonia / we współpracy z Ambasadą RP w Tokio i Instytutem Polskim w Tokio


25-30.
09.2018 – Spiral Gallery, Omotesand Tokyo, Japonia / we współpracy z Ambasadą RP w Tokio i Instytutem Polskim w Tokio